En legendar tackar för sig

5 juni 2017 09:58

En av MODO Hockeys mest populära spelare genom tiderna tackar för sig.

Per-Åge Skröder har meddelat att han spelat sin sista match.


2006 kom Per-Åge Skröder till MODO Hockey och det blev succé direkt. MODO Hockey vann SM-guld våren 2007 och Per-Åge gjorde 35 mål under säsongen vilket är målrekord i MODO Hockeys historia. 30 fullträffar kom i grundserien och ytterligare fem i slutspelet.

När vi nu skriver juni 2017 står det klart att Per-Åge har spelat sin sista match. I MODO Hockey kommer han alltid att vara ihågkommen. Han är en av klubbens mest populära spelare genom tiderna och att han fått epitetet "MODO Hockeys bästa värvning någonsin" känns helrätt.

I MODO Hockeys dress blev det totalt 600 matcher (sexa i klubbens matchliga genom tiderna) under elva säsonger. Under dessa gjorde Per-Åge 210 mål vilket placerar honom som trea i klubbens målliga genom tiderna.

MODO Hockey tackar Per-Åge Skröder för tiden i klubben, alla minnen och önskar stort lycka till i framtiden.