Lista senaste
> 50
> 20
> 5
> Lista alla
2010-01-15
Samuli Suhonen klar för MODO Hockey
Lagom till matchen hemma mot Luleå HF kan MODO Hockey presentera en ny back. Det är Samuli Suhonen, 30 från Lahtis Pelicans, som på fredagen blev klar för klubben.
- Han landar i Örnsköldsvik på fredagskvällen och spelar mot Luleå, hälsar sportchefen Fredrik Andersson, som för andra helgen i rad är i Finland.
Andersson ser stor potential i klubbens nye back som är kontrakterad säsongen ut:
- Jag hoppas han kan ge oss en hel del energi, säger Freddan. Det är en skridskoskicklig back med bra spelsinne och han har dessutom ett bra skott.
Den här säsongen har Samuli Suhonen gjort 13 poäng (fem mål) på 33 matcher för Pelicans.
Totalt har han i SM-liiga spelat 238 matcher och svarat för 85 poäng, varav 23 mål.
Samuli Suhonen är 178 cm lång och väger 81 kg. Han är vänsterskytt och kommer i MODO Hockey att spela med tröja nummer 80.
- Jag letar efter en stor back också, som ska kunna komplettera Suhonen, säger Fredrik Andersson. Jag har stora förhoppningar om att hitta denne i helgen också, men lovar inget.
På fredagskvällen ser Fredrik Andersson Jokerit mot Kärpät. Vilken match han väljer på lördag är inte klart.
- Patrick Edlund, redaktör modohockey.se 2010-01-15 15:03 -
|