Byron Ritchie: "En blandning av nervositet och förväntan"

Publicerad: 2016-02-03

Sedan den 1 oktober 2015 har MODO Hockey saknat sin lagkapten Byron Ritchie som oturligt skadade hälsenan i mötet mot HV71 på hemmaplan. Nu, fyra månader senare, är det äntligen dags för comeback när Ritchie finns med i laget till torsdagens möte mot Linköping HC på hemmaplan. "Det värsta med att ha stått på sidan har naturligtvis varit att inte kunna hjälpa laget", kommeterar Ritchie inför torsdagen.

MODO Hockey lagkapten är tillbaka. Efter en tid i full träning med laget kom beslutet under onsdag förmiddag att Byron Richie är med i torsdagens bortamatch mot Linköping HC. Ett minst sagt efterlängtat besked för kanadensaren med det enorma MODO-hjärtat.

– Det känns riktigt bra att äntligen vara tillbaka i laguppställningen och just nu är det en blandning av nervositet och förväntan. Mestadels är det otroligt roligt att få vara tillbaka i laget fullt ut och att få vara med i hela förberedelserna inför matchen på torsdag, säger Byron Ritchie efter onsdagens träning och intagen lunch.

– Det värsta med att stå på sidan så länge som jag gjort är att se laget gå igenom en tuff period utan att jag kunnat bidra på isen.

"Jag ska bidra på alla sätt jag bara kan" 

Efter operationen har Ritchies återhämtning gått steg för steg med några bakslag men med en ständig vilja att komma tillbaka i spel så snart som bara möjligt. Hela 35 matcher har passerat sedan skadan skedde och efter utvärderingar på isen och på sidan av isen är Ritchie redo.

– Resterande del av den här säsongen kommer säkerligen att vara kämpig för mig och faktum är att skadan inte är hundra procent återställd och inte heller kommer att vara det en tid framöver. Nu gäller det att bidra på alla sätt jag bara kan oavsett om det handlar om att gå i bräschen med arbetsinsats, ledarskap eller någonting annat, säger Ritchie och avslutar:

– Smärta som kan uppstå är inga problem för mig och risken för att skadan ska försämras bedöms som minimal. Det kommer säkert att kännas obekvämt sett till skadan i vissa matchsituationer till en början, men det är värt det varje dag i veckan. Jag ser fram emot att dra ut i strid med grabbarna igen, byta om inför match, göra sig redo och framförallt att vinna. Jag ser verkligen fram emot känslan att vinna matcher tillsammans med laget.

Biljetter till lördagens hemmamatch mot Malmö Redhawks

Press- och Marknadschef, MODO Hockey Frank Eriksson