MODO Hockey 100 år - 40-talet

19 mars 2021 12:00
MODO 100 år

Nu har vi kommit till 40-talet i vår artikelserie om föreningens hundraåriga historia. Här får vi följa med på en resa där friidrotten brottas med lite sämre resultat i början av årtiondet på grund av inkallelser till andra världskriget. Föreningens förste landslagsman presenteras och hockeylaget skördar nya framgångar inom distriktet.


Händelserna nedan är som tidigare hämtade ur vår Jubileumsbok där ni kan läsa massor om vår historia. Köp den på: MODO Hockey Shop

Tidigare artiklar i serien hittar ni nedan:

20-talet 30-talet

40-talet

Föreningen får sin förste landslagsman genom mannen med det tunga namnet "Slägg-Einar", ishockeyn når en fin milstolpe och resultaten inom skidsektionen börjar ta fart, framförallt genom Karl-Erik Åström.

1940 Cykelåkning stoppade Wiklund

För första gången på många år missade Gustaf Wiklund DM i kula. Det blev också bara en andraplats i slägga. ”Sensationerna” hade dock sin förklaring. På grund av de dåliga kommunikationerna cyklade Gustaf till Kramfors och kom fram direkt då tävlingarna började. Ångermanlands Ishockeyförbund startade en elitserie i ishockey för distriktets föreningar. Klubben blev tvåa efter IFK Nyland.

1941 Inkallelser stoppade friidrotten

Friidrottssektionen rapporterade dåligt resultat. Sektionen förde en tynande tillvaro på grund av inkallelser. Ja, inte ens Gustaf Wiklund kunde ställa upp och ta sina obligatoriska DM-tecken. Detta för första gången sedan 1926! Fotbollslaget gjorde en strålande prestation på våren och belade en tredje plats i elitserien. Inför hösten var det dags för serieomläggning igen. Nu fick norra delen spela mot södra landskapet igen.

1942 Stora framgångar i friidrott

DM i fridrott gav stora framgångar. Förutom de medaljer som Gustaf Wiklund prenumererade på, började Arne Jonsson visa framfötterna. På 800 m och 1500 m vann han JDM och i stora DM blev det andraplatser på samma distanser. Det var också året som ishockeyserierna lades om. Klubben vann överlägset den norra serien utan poängförlust och med 47 plusmål.

1943 ”Skrotlaget” till Stockholm

Fotbollslaget var bara en poäng efter serievinnande Friska Viljor i Norra Uppsvenskan. Den stora överraskningen stod dock juniorlaget för. De finansierade själva en Stockholmsresa genom att samla skrot ute i bygden – laget döptes naturligtvis snabbt till ”Skrotlaget”.

1944 Framgångsrikt brottarår

Redan under brottningens andra år i klubben tog man hem tre DM-tecken. Dessutom arrangerade man fyrstadsbrottningar tillsammans med Umeå, Vännäs och Boliden. Klubben ställde upp med ett lag tillsammans med ÖBK och Domsjö IF – och vann hela fyrstadskampen!

1945 Ett stort år för friidrotten

Verner Johansson, Einar Söderqvist, Stig Bergman och Arne Jonsson var segerrika trumfkort för friidrotten, som noterade sin mest framgångsrika säsong någonsin. Hela fem DM-tecken hemfördes och klubben var också med i såväl NM som SM med varierande resultat. Det var också året som föreningen fick en klubblokal i gamla kooperativa fastigheten. Fotbollslaget hade en bra säsong och vann bland annat en pokalturnering mot IFK Holmsund med 3–1 och 2–1.

1946 Första DM-segern i ishockey

Ishockeyn tog hem första DM-guldet, trots att finalmotståndarna hette IFK Nyland. Segern skrevs till 6–5. Sämre gick det för juniorerna som förlorade JDM-finalen mot ÖSK. Fotbollen vinner sin serie och går upp i div.II. Dessutom spelar man för första gången DM-final, dock med förlust mot Kramfors med 1–3.

1947 AIK får sin första landslagsman

AIK får sin första landslagsman när släggkastaren ”Slägg-Einar” Söderqvist representerar Sverige mot Finland. Vid SM blir han fyra. Einar kastade som bäst 54.84 under AIK-tiden innan han flyttade till Stockholm. Karl-Erik Åström blir fyra på 15 km i SM. Ishockeylaget blir tvåa i sin serie. Fotbollslaget i DM-final.

1948 Två framgångsrika stavhoppare

Lennart Lind tar det här året sitt första av tre svenska juniormästerskap i stavhopp. Lennart tog sedan ett par senior-SM också och representerade Sverige vid OS i Helsingfors 1952. Detta år tog en annan bra stavhoppare i AIK, Stig Bergman, hem Norrlandsmästerskapen. Karl-Erik Åström blev uttagen som reserv till OS i S:t Moritz.

1949 Georg Westerlund i AIK

Georg Westerlund, 14:e på SM-3-milen och Holmenkollens 15 km, samt Karl-Erik Åström, 6:a på SM-3-milen och fyra i Lahtis, hemförde fina skidframgångar. Lagbrons på femmilen och sjätteplats i stafetten var andra skidframgångar förutom succéartade arrangemang av DM. Bordtennis och brottning stryks från klubbens verksamhet.

50-talet första världsmästaren i föreningen

Näst på tur är 50-talet, ett årtioende som återger vår första världsmästare och där den legendariske Carlabel "Kabben" Berglund börjar sätta sin prägel på föreningen.