Karaktär tog J20 till poäng
Publicerad: 3 min läsning

MODO Hockey J20 låg under med 1-3 inför slutperioden i dagens bortamatch mot Skellefteå men hämtade upp till 3-3 och fick med sig en poäng.
– Vi visar karaktär. Vägrar att kamma noll och det är härligt att se, säger Thomas Högström, headcoach i MODO Hockey J20.
Fyra poäng av sex möjliga blev facit för MODO Hockey J20 i helgens bortaturné. Igår besegrades Luleå med 4-1 och idag blev det förlust i sudden death mot Skellefteå – 3-4.
– Vi tar fler poäng än vad vi tappar och det är ett okay facit när man åker på bortaturné. Matchen mot Luleå igår vinner vi rättvist och idag visar vi karaktär när vi kommer tillbaka i slutperioden. Sedan är det surt att tappa matchen i sudden när endast 22 sekunder återstår, säger Thomas Högström och fortsätter:
– Dagens match var en riktigt bra match mellan två bra lag. Fart och intensitet. Vi var inte riktigt beredda på farten i inledningen men jobbade oss in i det.
Skellefteå gick tidigt fram till 2-0 innan Måns Löfroth reducerade. Direkt i inledningen av mittperioden åkte Carl Grundström på matchstraff (boarding) efter en duell med en hemmaspelare. MODO Hockey J20 klarade av penalty killing i fem minuter.
– Vi gör ett bra jobb i den spelformen samtidigt som också Emil Hedman spelar grymt bra i kassen, säger Högström.
Hedman fick dock släppa en puck förbi sig innan mittperioden var över och därmed var MODO Hockey J20 i tvåmålsunderläge inför tredje perioden.
– Vi visar karaktär i tredje perioden och vägrar se slaget förlorat, säger Högström och i power play reducerade Oscar Bergkvist. Kvitteringen kom också med drygt sju minuter kvar av ordinarie matchtid genom Jens Norberg.
Extrapoängen gick sedan till hemmalaget efter mål med endast 22 sekunder kvar av sudden death.
– Det är alltid surt att förlora matcher men vi tar med oss poäng hem och det känns bra. Nyckeln är vår karaktär, bra penalty killing och grymt målvaktsspel. Sedan hade vi kanske lite lamt anfallsspel idag – lite för få avslut, säger Högström.
MODO Hockey J20 är efter sex omgångar fortfarande obesegrade vid ordinarie matchtid. Fyra trepoängare har man samlat ihop.
Individuellt i helgen?
– Emil Hedman i kassen är helgens spelare. Backarna har spelat bra i båda matcherna och jag vill plussa lite extra för Albin Runesson, Fabian Norberg och Jonathan Léman som gjort ett kanonjobb – framför allt i penalty killing. Kedjan med Carl Grundström, Linus Sandin, Kristian Jakobsson var våra främsta mot Luleå. Idag plussar jag för Oscar Bergkvist, Oskar Söderberg och Robin Byström. De kör hela tiden och det är en fröjd att se, avslutar Högström.
Kommande veckoslut väntar tre hemmamatcher för MODO Hockey J20. Fredag och lördag står Västerås för motståndet innan man avrundar med match mot Brynäs söndag.
Matchfakta Skellefteå - MODO Hockey J20