MoDo Hockey gör förändring i damlagets ledarstab

27 januari 2022 17:48
NYHET

MoDo Hockey har beslutat att göra en förändring i ledarstaben i klubbens damlag, vilket innebär att Antonio Löfström inte längre kommer att vara assisterande tränare.


Förändringen görs för att det anses vara den bästa lösningen för laget inför slutspurten av SDHL och det kommande SM-slutspelet. Björn Edlund, Anton Söderqvist och Valentina Lizana arbetar fortsatt vidare och även om det inte akut kommer att letas efter någon ersättare till Löfström, så öppnar MoDo för att förstärka ledarstaben med än ny assisterande tränare längre fram.

Klubbens damlag är just nu inne i ett uppehåll för OS-spel. Paula Bergström, Lina Ljungblom, Olivia Carlsson, Klara Peslarova, Viktorije Svejdova och Daniela Pejsova är alla på väg till Peking för att representera sina landslag, medan resten av MoDo-truppen är hemma och slipar på formen inför det som komma skall i SDHL.

Nästa match för laget är om fyra veckor, torsdag den 24 februari, då Luleå/MSSK kommer på besök i Hägglunds Arena.