MODO Hockeys niondeplats i SDHL innebär att laget kommer att kvalspela i en bäst av tre-serie mot ett motstånd som avgörs efter playoff-spel och ett val från MODO Hockey.
Under onsdag kväll inleddes playoff där Skellefteå spelar en bäst av tre-serie mot Haninge samtidigt som Färjestad möter Malmö Redhawks. Vinnarna i dessa båda playoff-serier blir sedan valbara för MODO Hockey som därefter spelar en bäst av tre-serie för plats i SDHL 2020/2021. Det andra laget, som MODO inte väljer som motståndare, möter Göteborg HC som slutade på tionde plats i SDHL 2019/2020.
Matcherna spelas borta-hemma-hemma där MODO Hockey alltså inleder på bortais innan match två och en eventuell tredje och avgörande match spelas under nästa helg på hemmaplan.
– Vi förbereder oss noggrant och har koll på samtliga lag som spelar playoff, kommenterar MODO Hockeys huvudtränare Björn Edlund och avslutar:
– Vi tar kvalspelet på största allvar där vi ska se till att klara av den här uppgiften för att sedan sätta oss ner för en grundlig analys av säsongen.