MODO Hockey 100 år - 00-talet

25 mars 2021 20:35
MODO 100 år

Idag fortsätter vår artikelserie där vi räknar ned till föreningens 100-årsfirande genom händelser från olika årtionden genom klubben historia. Idag fördjupar vi oss i 00-talet. Ett händelserikt årtionde som bland annat innehåller inflyttning in i dåvarande Swedbank Arena och föreningens andra SM-guld inom hockeyn bärgas.


Tidgare artiklar i serien hittar ni nedan

20-talet 30-talet 40-talet 50-talet 60-talet 70-talet 80-talet 90-talet

2000 Tvillingarna underhöll alla

Sexa i grundserien. Mer än godkänt med tanke på att spelare som Petter Rönnquist, Hasse Jonsson, Frantisek Kaberle, Lars Jansson och Per Svartvadet lämnat klubben. Strålande slutspel igen, Frölunda (i kvartsfinal) och Brynäs (i semifinal) slås ut. Sjunde semifinalen i Gavlerinken är kanske den bästa hockeypropaganda som visats upp i Sverige. 6–3 och tvillingarna Sedin delaktiga i alla mål. Tyvärr något avslagen final, tre raka förluster mot ett starkt Djurgården. Men vilket facit för Bäckmans tre tränarår – semifinal, final och final.

2001 Bragdbetonad säsong

Andreas Salomonsson till Djurgården. Bragdbetonad säsong. Fyra i grundserien, sju kvartsfinaler mot Luleå, 0–3 i matchunderläge, men ändå en sjunde och avgörande match hemma. Per Bäckmans sista år som coach, Jim Brithén avlöser. J18-laget i final, faller mot Mora.

2002 Final igen – en sensation

Stora spelarförluster igen. Tvillingarna Sedin och Samuel Påhlsson till NHL, finalspel om SM-guldet ändå. Jim Brithéns första år som ansvarig coach. Luleå i kvartsfinal och Frölunda i semifinal slås båda ut med 4–2 i matcher. Tyvärr blir finalen en liten upprepning av den mot Djurgården året dessförinnan, tre raka förluster. Precis som då faller laget tungt hemma 2–3 efter sudden death. Något av årets spelare blir backen Pierre Hedin, som utnämns till lagkapten. Han blir dessutom målkung i slutspelet.

2003 Reaktion och skadefylld säsong

En reaktionernas och skadornas säsong – och för andra gången i föreningens historia en tränare som får sparken. Brithén får silkessnöret strax före jul och Pirro Alexandersson tar över tillsammans med Anders Eriksén. Pirro får ingen drömstart – en seger på de första sex matcherna – men när det ser som mest tungt ut kommer två raka bortasegrar (HV71 och Frölunda) som vänder allt. Slutspel igen där blivande mästarna Frölunda pressas. Två matcher till sudden, två uddamålsförluster. Fall med 1–3 i sjätte matchen hemma.

2004 Skador, skador, nytt JSM-guld

Rekord i antalet skador, som mest är nio ordinarie spelare ur spel, men till sist lyckas Pirro Alexandersson lotsa laget till slutspel. Detta sedan han fått en ny assisterande coach i form av Anders Melinder. Upprepning i slutspelet, MODO pressar blivande mästarna HV71, men förlorar sjätte matchen klart hemma. Nytt JSM-guld av ett starkt J20.

2005 NHL-lockout och alla drömde...

Tidernas säsong, tidernas slutspel, ”real MODO” – ja, det här är säsongen som innehåller alla superlativ som finns. Med all rätt. I NHL blir det lockout och spelarna ”flyr” till Europa och främst Sverige. I MODO spelar som mest tolv spelare, som året dessförinnan spelat i NHL. Äntligen får vi vara med om det vi drömt om så länge – Peter Forsberg kommer hem, tröjan halas från taket och stämningen är magisk. Markus Näslund kommer hem och börjar galant, men i samma match blir ”Foppa” skadad. Av alla drömmar blir det egentligen bara besvikelser kvar. Sjätte plats i grundserien, ut direkt mot Färjestad – visserligen blivande finallag, men ändå – i kvartsfinal med 2–4 i matcher. Glädjeämnen? Självklart att alla föreningens lag – U16, J18, J20, Damlaget och A-laget – går till slutspel om SM. Det hade dittills ingen annan klubb lyckats med. Peter Forsberg toppar poängligan i elitserien fram till den 20 januari då han handskadas hemma mot Linköping.

2006 Fantommålvakt från Slovakien

Sexa i grundserien igen, ut i kvartsfinalen mot Färjestad (1–4 i matcher). En säsong som vi främst kommer att minnas tack vare Karol Krizan, fantommålvakt från Slovakien, som blir en dundersensation i elitserien. Håller nollan sju gånger i grundserien, en gång i slutspelet. Alla lag i SM-slutspel igen. Damerna tar silver, U16 brons. Fem tjejer från MODO är med i det svenska landslag som tar silver i OS i Turin. Fyra f.d. MODO-spelare är med i det Tre Kronor som tar guld i samma turnering. I VM i Riga är Mattias Timander med och blir världsmästare. Harald Lückner är ny tränare för representationslaget och en lyckosam och populär sådan. Det är även första året i den nya evenemangsarenan.

2007 28 långa år - nu andra guldet

Den 27 mars 1979 till den 14 april 2007. Det är en hiskeligt lång tid mellan de här två, för MODO Hockey, historiska dagarna och åren. Närmare bestämt drygt 28 år. Så länge hade MoDo AIK och numera MODO Hockey fått vänta. Väntat på det andra SM-guldet. 1979 kom det i en avgörande tredje match i Scandinavium i Göteborg, nu i en sjätte final i Linköping. MODO Hockey vann först ett drama i sju akter – och två förlängningar – i kvartsfinalen mot Timrå, sedan 4–2 i matcher mot HV71 och Linköping. Hela säsongen 2006/07 blev en fantastisk resa. Ny fin arena, fullsatt nästan jämt. MODO Hockey ökade sin omsättning från 62 miljoner till 131 miljoner, publiksnittet från 4100 till 6919, vinsten blev otroliga 13,1 miljoner. Lagkaptenen Per Svartvadet fick Guldpucken, men målvakten Karol Krizan var jätten, han uppträdde ständigt som en levande vägg. I sista bytet i avgörande finalen slängde Harald Lückner in kvintetten Mattias Timander, Hasse Jonsson, Niklas Sundström, Per Svartvadet och Andreas Salomonsson, gänget som följts åt sedan Hockeygymnasiet till sina drömmars mål. Kristian Kuusela gjorde det som Ulf ”Nubben” Norberg gjorde 1979 – det avgörande GULD-Målet.

2008 Utsålt i 16 (!) hemmamatcher

Inte mycket var sig likt säsongen efter guldet. Inte ens Krizan eller Svartvadet. Ikonen Magnus Wernbloms återkomst blev dock en succé. Publiksuccén höll också i sig, nu helt utsålt, 7600 betalande, i sexton hemmamatcher. Tredje plats i grundserien var mer än godkänt, sedan valde MODO i kvartsfinal Timrå IK igen – ”mest för de korta resornas skull”, sa Lückner. Nu blev det definitivt ingen upprepning av guldsäsongen, ut direkt efter 1–4 i matcher. Spelarmässiga glädjeämnen? Jo, de fanns, Wernblom är nämnd, sedan förstås blott 16-årige backen Victor Hedman, föreningens yngste i elitserien någonsin. Och så en annan back, Jens Westin.

2009 En säsong med fiaskostämpel

Damerna tar en ny SM-medalj i slutspelet. Medan herrarna har det tyngre Nia i grundserien och som helhet bar säsongen en stor fiaskostämpel över sig. Fantomen i målet, Karol Krizan, fick sparken, Magnus Wernblom slutade tvärt mitt i säsongen, bara tia i hemmatabellen. Positivt? Ja, Peter Forsbergs korta comeback, som blev succé. Victor Hedman blev Årets Rookie. Ett glädjeämne var också nye trollgubben från Norge, Mats Zuccarello Aasen, som blev publikfavorit direkt.