Inför nedsläpp borta mot Västervik

Publicerad: 2022-10-26
INFÖR MATCH
Efter fyra raka hemmamatcher är MoDo Hockey nu ute på vägarna i HockeyAllsvenskan och på onsdagskvällen väntar ett möte i bekant land för Mattias Karlin – i Västervik.

Tränarkommentar

Mattias Karlin:

– Vi ska spela med hög fart, det är högsta prioritet på den saken.

– Min bild av Västervik så här långt är att de har varit som bäst mot de förväntade topplagen; Djurgården, Västerås och Björklöven. Analysen är väl att de har svårare att föra spelet än att förstöra spelet, om man säger så.

– För att möta det krävs det att vi flyttar pucken och kommer samlat, det är melodin. Pucktempo och skridskoåkning.

– Vi har samma trupp som senast. Förhoppningen är att August Berg ska komma igång och träna igen denna vecka.

KAMPANJ HOS C MORE

C More, som sänder samtiga matcher i HockeyAllsvenskan, har just nu en kampanj där du som supporter dels kan få rabatt och dels också bidra med en inkomst till MoDo Hockey. Tecknar du ett abonnemang för 399 kronor (ord. pris 499) per månad i 12 månader tillfaller samtidigt 400 kronor till klubben.

Läs mer och teckna ditt abonnemang här.

NÄSTA MATCH

Efter matchen i Småland åker MoDo norrut igen. Efter en övernattning i Nyköping styr skutan till Östersund där det är dags för säsongens första möte med nykomlingarna ÖIK på fredag.

NÄSTA HEMMAMATCH

Måndag den 31 oktober är herrlaget tillbaka på hemmaplan och gör då upp med Almtuna. Det är vecka 44 vilket innebär höstlov i bland annat Örnsköldsviks kommun, och vi har fina erbjudanden för barnfamiljer både mot Almtuna och mot Vita Hästen den 2 november!

Barn upp till 12 år går in gratis och vuxna i deras sällskap betalar bara 75 kronor på utvalda sektioner. Säkra platser till någon av matcherna här!

Vi har roliga aktiviteter i entréhallen innan nedsläpp och Fans Corner med spelare från laget efteråt. Läs mer på denna länk.

Press- och kommunikationsansvarig Jon Häggqvist