MODO Hockey 100 år - 10-talet

26 mars 2021 12:40
MODO 100 år

Imorgon den 27 mars firar föreningen 100 år och vi har nu kommit fram till den sista delen i vår nedräkning till föreningens 100-årsdag. Årtiondet där damerna tar det första SM-guldet inom hockeyn, herrarna har det tyngre och, efter att ha brottats med dåliga resultat en tid, åker de ned i HockeyAllsvenskan.


Ni har väl inte missat vår jubileumsmeny med inspiration av Kempis, 1920-tal och August Johanssons Café. Ni hittar allt ni behöver för att laga dessa rätter här MODO Hockeys Jubileumsmeny Medan ni avnjuter denna meny så är vårt tips att kika in Jubileumssändningen i MODO Channel som är kostnadsfri. MODO Channel

Tidgare artiklar i serien hittar ni nedan

20-talet 30-talet 40-talet 50-talet 60-talet 70-talet 80-talet 90-talet 00-talet

2010 Norske Zuccarello bäst i ligan

Från en fiaskosäsong till en bedrövelsens säsong. Missat slutspel igen, trots att Mats Zuccarello Aasen vann elitseriens poängliga och fick Guldhjälmen som ligans mest värdefulle. Till sist blev nummer 19 och 21, Markus Näslund och Peter Forsberg, räddningen. Swedbank Arena blev Fjällräven Center och järnmannen Per Lundqvist fick sin välförtjänta förtjänstfana. Skröder och Foppa gjorde sitt 100:e mål. Andreas Salomonsson var tvungen att lägga skridskorna på hyllan på grund av alla skador. Damerna missade semifinalspel.

2011 Sista matchen räddningen

En ny fiaskosäsong. Men slutet trots allt i dur. Sista plats i grundserien, sedan en helt avgörande match hemma i den sista kvalserieomgången mot Södertälje SK. Förloraren skulle åka ur. Det blev 2–0, sedan Robert Rosén och Per-Åge Skröder gjort målen inom loppet av åtta sekunder. Niklas Sundström var den store härföraren på isen. Markus Näslund blev föreningens förste General Manager, tränaren Charles Berglund fick sparken, liksom sportchefen Fredrik Andersson. Från Nordamerika hämtades näste tränare, Ulf Samuelsson och Peter Forsberg blev assisterande GM.

2012 Damerna tog första SM-guldet

MODO Hockey vann damguldet den här säsongen, trots att storheter som Therése Sjölander och Frida Svedin- Thunström dragit sig tillbaka från toppishockeyn. MODO:s segrande guldgäng var oerhört skridskostarkt och sedan man förlorat den 4 december i Riksseriens 16:e omgång gick man obesegrade ur resten av matcherna den här så framgångsrika säsongen. Det blev femton raka vinster, tolv i serien och tre i slutspelet efter förlusten den 4 december. Lycklig guldskytt i finalspelet blev Maria Lind, som också var lagets poängbästa spelare under hela säsongen med sina 20 poäng. Med den noteringen var Maria Lind ändå bara på 19:e plats i Riksseriens poängliga, vilket verkligen underströk att MODO:s SM-guld var en lagseger.

2013 ”Utländska MODO” kallades man

Under sin andra säsong som ansvarig fick Ulf Samuelsson alltmera ordning i laget, som faktiskt ett tag ledde elitserien. Kyle Cumiskey och Richie Regehr var två guldkorn som GM Markus Näslund hittade. Två suveräna backar. 0–3 i matcher i kvartsfinalen, men man kämpade sig till en femte match hemma, där man dock föll. Grundseriens avslutning bedrövlig med bara en enda poäng på de nio avslutande matcherna. ”Utländska MODO” kallades laget av bland andra Leif Boork. Visst fog fanns för det med tretton utländska spelare i truppen. Tvillingarna Sedin var Tre Kronors bästa spelare vid VM i Globen, där de också blev världsmästare. Johanna Olofsson utnämndes till Årets Spelare bland damerna i landet.

2014 Linus Ullmark – ny fantom

Allt tar sin tid, mycket pekade på att MODO Hockey var på rätt väg. Ett tag låg man tvåa i serien och såg ut att ta en direkt kvartsfinalplats, men det blev playoff till slutspel och där föll man. Målvakten Linus Ullmark makalöst bra och han erhöll också Honken Trophy, som landets bäste. J18 vann SM, Damjuniorerna satte nytt publikrekord med 3449 betalande i finalen hemma mot Linköping. William Nylander spelade i MODO under året och fick här en fin utveckling inför sin fortsatta karriär.

2015 Sist i SHL igen...

Sist i SHL igen och med andra ord inget vidare år. Kontraktet räddades dock i kval mot Vita Hästen, som avfärdades lätt. I riksserien för damer blev MODO fyra och åkte sedan ut ur SM-spel mot AIK utan att göra ett enda mål. U16 gick bäst av föreningens lag i slutspel, ända till final, där det dock blev stryk mot Djurgården med 3–6. Victor Hedman fick Guldpucken som landets bäste spelare, detta var första året som NHL-spelare kunde komma ifråga för den här utmärkelsen.

2016 Leksand den 1 april – vilken chock...

Det man befarat i år efter år hände nu. Ändå var den 1 april 2016 närmast en chock, förlust i sjunde matchen och efter 5.22 i förlängningen mot Leksand. För andra gången fick MODO Hockey lämna högsta serien, sedan den blev elitserien. Allt var nattsvart, hur tragiskt som helst. MODO var överlägsna Leksand, men vad hjälpte det. Miraklet inträffade, om man ser det ur Leksands perspektiv. J20 ut i åttondelsfinal mot AIK, J18 ut i semifinal mot Frölunda och sedan stryk mot Malmö i bronsmatchen, U16 ut i åttondelsspel. Idel besvikelser och inte blev det hela bättre med damlaget först på en åttonde plats i Riksserien. Glädjeämnet: Segern för distriktet i TV-pucken, 5–4 mot Stockholm inför ett utsålt Fjällräven Center. En fantastisk succé. Magnus Wernbloms son, Lukas, valdes till bäste forward i turneringen.

2017 Tolva i Hockeyallsvenskan...

Första säsongen i Hockeyallsvenskan efter chocken mot Leksand våren 2016 blev rena mardrömmen. Till sist hamnade MODO på en tolfte plats i serien – bara en enda futtig poäng från negativt kval mot div.I-lag. Dubbelt juniorguld dock: J20 vann SM efter seger i finalen mot Växjö Lakers, detta sedan såväl förlängning som straffar krävts. J18 vann mot Frölunda i finalen med 3–0. I damernas SM fick MODO stryk av HV71 i kvartsfinalspel.

2018 Något bättre – ändå tia...

Aningen bättre säsong i Hockeyallsvenskan, men än en gång utanför slutspel efter en slutlig tionde plats i serien. J18 i finalspel mot Djurgården, där det dock blev förlust med hela 1–5. U16 ut i åttondelen efter stryk mot bland annat KB65. Damlaget trea i serien, sedan pressade man Linköping till en tredje avgörande semifinal, där man dock förlorade.

2019 Björn Hellkvist ny tränare

Äntligen, under Björn Hellkvists ledning, blev det lite ordning på MODO Hockeys allsvenska lag. Sexa i serien, sedan fyra i slutspelsserien. I Riksserien för damer blev MODO tvåa och i slutspelet utslagna i semifinal i tredje avgörande mot Linköping igen. J20 vann en ny SM-titel efter seger i finalen mot Linköping efter ett strålande genomfört SM-spel. J18 åkte ur i kvartsfinal mot Skellefteå och U16 tog brons, sedan man besegrat Almtuna i tredje pris-matchen, men fått stryk av Frölunda med 8–3 i semifinalen.